Evde Oyun Seçenekleri

05/03/2012

Biz bu kış eve bayağı tıkılmışız. Nerden mi anladım ?

Yağan kardan falan değil, resmen evde neler yapabiliriz düşüncesiyle geliştirdiklerimizden, bol bol fotoğraf çekmişliğimden. Şimdi uzun uzun anlatacağıma fotoğraflarını yüklüyorum, her anne /baba anlar nasılsa. Uygulaması kolay, maddi gereklilik yok, 1,5-2,5 yaş aralığında pek çok çocuğa uygun seçenekler bunlar. Haydi başlıyoruz :

1) Sokak aktivitesi : Benim favori oyun seçeneğim budur arkadaş. İstersen yanlız kap yavruyu, koş parka, sal çimene, o enerjisini boşaltsın sen otur keyifle seyret. Yanlız oyalandıklarından daha uzun süre arkadaşları ile oyalanıyorlar. Havalar soğuk, çocuk dışarı çıkmaz deme. Kötü hava yoktur, kötü kıyafet vardır. Sıkı bir mont, iyi ve kulakları koruyucu bir bere yeter. Yaşıtları ile bir topun peşinden ortaklaşa koşmak bile onlar için oyun.

 

2) Eşleştirme kartları : İki yaş doğumgünümüzde bize gelen ahşap eşleştirme kartları masa başı sevdiğimiz oyunlardan birisi. Pek çok oyuncakçıda, ya da oyuncak markasında online alışverişlerinizde bulabileceğiniz seçenekleri var. İsterseniz böyle ahşap olanlardan isterseniz karton olanlardan alın. Ama bir eşleştirme kartları setiniz mutlaka olsun. Biz bunları önce açık diziyoruz, eşlerini bulup kutuya yerleştiriyoruz. Sonra ( aynı gün içinde genelde ) bir başka sefer de kapalı dizip tek tek açmasını söylüyorum, bu versiyon onu daha fazla oyalıyor. Eşini bulamazsa tekrar kapatıyoruz. Sabır gösterebilirse bazen tamamını bazen yarısını tamamlıyor. Hafıza -beceri koordinasyonu için iyi bir seçenek.

 

3) Küçük nesneler  : Bu şişeyi İKEA’dan aldım. Oyun grubunda Iraz ‘ın önerilerinden biriydi. Dikkat çekilen nokta şişenin de huninin de şeffaf renkte olması. Huniyi Bauhaus’ta şeffaf olanından bulabilirsiniz. Ben acele edip o gün oynaması için evdekini verdim. Küçük hunisi yardımıyla mercimek, küçük ebatlı nohut, bulgur gibi kuru bakliyatları şişenin içine dökmek bizimkini dakikalarca oyalıyor. Bazen huninin ağzında biriken bakliyatı el müdahalesi ile sallıyor ve amacına eriyor. Etrafa saçılmış, dökülmüş benim umurumda olmuyor. Biliyorum çok kolay değil ama onlara fırsat vermediğimiz takdirde kendilerini oyalama seçenekleri gelişmiyor. Oyun oynanan alana büyük bir naylon serebilirsiniz, ya da gazete kağıdı. Dökülenleri toplayıp atmak daha kolay. Ya da hiç kasmayın elektrik süpürgesi oyundan arta kalanları halleder :)

 

4) Şişe oyunları : İKEA şişesi mucizesine devam . Baklagillerden sonra makarna çubukları tek tek kırarak şişenin ağzından geçirerek içinde toplamaya olan ilgimiz muazzam. Baklagiller+ makarnanın bir çocuğu 30-40 dakika oyalamasına ne diyeceksiniz ? Ben ancak mucize derim, hele ki o arada anne gazete okuyor, kahve içiyorsa tadından yenmez :)

 

5) Su oyunları : Hiç üşenmedim aylarca İKEA’nın kapısını çaldım bu iki basamaklı tabure geldi mi diye . Bir ara çok satılmış, akıllı anneler toplamışlar belli, ne zaman gitsem stokta yok cevabı alıyordum. Öyle ki müşteri hizmetlerini stok numarası ile özel sipariş açtırdım. Evet o azimli anne benim !  Sonunda kendisine kavuştuk. Yüksek dolaplara, banyoda diş fırçalama seansına, lavoboyu minik havuza dönüştürüp ördekleri, hayvanlarımızı yüzdürme aktivitesine destek olan kahramandır kendisi. Teşekkürü borç biliriz. Doldur lavaboyu, içine şampuanı dök, köpürt, hayvanları, minik kayıkları at içine, bırak takılsın afacan bir 30 dakika en az. Ohhh mis !  Dikkatinizi çektiyse günde 2-3 kere yaptığımızdan, sürekli kıyafet ıslatıp değiştirmekten fenalık geçiren anne kendince bulur önlüklü ( ! ) çözümünü.

 

6) Küvet içi su sefası : Burda fotoğraflamayı unutmuşum. Melike teyzemiz bize parmak boyası hediye etti. Yıkanabilir, eşyalara değse silinebilir cinsten. Ayrıca içeriğinde de gıda boyası var, ağıza sürülse de kimyevi değil. Onunla ördekleri boyadık önce, sonra da küvetlerini doldurduk yıkadık teker teker. Hızımızı alamayıp doldur boşalt oynadık, etti mi sana bir 40-45 dakikalık aktivite daha. Herhangi bir şey yapmamıza gerek kalmıyor, Dorikus oynarken ördeklerini konuşturuyor, kendi onlara talimat veriyor. Banyo zemininde serili olan Mothercare yere vakumlu yapışan mat. Böylece ayağı kaydı, düştü riski de epey azalıyor. Bendeniz da banyo klozeti üstünde bir gözümle kaymasın diye dikkat ediyor, bir elimde de kitap okuyorum. Vallahi de okuyorum , nerde bulacağım öyle boş 45 dakika başka zaman ? Bu oyunu banyo saatine yakın icat ediyorum ki sonrasında da temiz paak banyomuzu da bitirelim diye.

 

 

Görüldüğü üzere, bu oyunların herbirini arka arkaya yapsak ortalama 2-3 saat vakit alır en azından. Hatta sokak park sefasını uzun tutun ki gelince yorgunluk ve eğlenmişlikle uykuya geçmesi de kolay olsun. Su oyunlarını günde 2 seans yaparak, park süresini ortalama günde en az 2 saat tutarak, kitap okuma, oyun hamuru ile şekiller yapma, evdeki kek / kurabiye kalıplarını kullanarak hamurdan nesneleri kesmek benim aklıma gelen ve beraber oynarken de sıkılmadığım şeyler. Akşam babamız gelince lego saatimiz var ki o benim hiç anlamadığım ve uzak durduğum bir paylaşım. Hele ki inşaat mühendisi ve tüm gün mimari çizimlerle haşır neşir babası varken benden lego aktivitesi beklenmiyor haliyle.

Böyle böyle derken günler geçiyor, yaz aylarında sokağa kendimizi atınca bunların yerini doğa, taş, toprak, yaprak , kum, deniz alsın diye bekliyorum laf aramızda kalsın. Aktivite gereken çocuklar haline biraz biz mi getiriyoruz, koşullar mı, apartman çocuğu olmaları mı bilemiyorum ama. Neticede böyle fikirler üretmediğimiz sürece çocuklar evde sıkılıyor, sıkılan çocuk anneye sarıyor.

Aman diyorum, aman…

Bir sonraki yazımda #internetannelerinden bir arkadaşımın bizim için hazırladığı oyun fikirleri ile devam edeceğiz.

Yaratıcı fikirlere devam…16 comments

 1. “aaaa Arda hadi cekmecelerini toplayalim”
  …..
  En az 30 dk bodyler o cekmeceden bu cekmeceye.
  Toplamak 5 dk :))
  Not: bu aktiviteyi resimlemeye gerek yok sanirim :) gayet anlasilir ve kolay:))

 2. Senacım çok güzel bir yazı olmuş. Şiseyi hemen bizde debeyeceğiz. Altuğ da mercimek, tuz transfer etmeyi çok seviyor. Bne yemek yaoparken mutfakta o da mercimeklerle ilgileniyor. Şise ve çubuk makarmnayı çok sevdim.

  Banyo aktivitesi de çok güzel bİzde seviyoruz. Parmak boyasını banyoda yapma fikri de çok iyi. Ben salonun ortasında yaptırdığım ve sonunda evin her tarafı battığı için ortadan kaldırmıştım. Akıl akıldan üstündür. Banyo da oynatma fikrine ben bayıldım, sanırım Altuğ da sana duacı olacak..

  Seni Ve Doruk paşayı öpüyorum:))

 3. çok güzel yazmışsın senacım.. bi de 7ay ve üzeri veletlere de bi el atıversen.. kendimi eksik hissediyorum bazen :(

  1. yarınki yazımda 1-3 yaş arası oyun fikirleri konusunu hazırlamama yardım eden bir Çocuk Gelişimi uzmanının web sitesini paylaşacağım. 0-12 ay için de öneriler var. Ayrıca Bebekler için 365 oyun isimli bir kitap var alabilirsen faydası oluyor.

   1. sağol senacım baktım siteye çok güzel gerçekten.kitap önerisi için de teşekkürler en kısa zamanda alıyorum…

 4. Harikasiniz
  Benzerlerini denedim bende
  Digerlerini ise hemen uygulayacağım
  Yalnız malesef benim oğlana 5 dk hersey nerdee uzun oyunlar hele bana kahve mı içirmek
  Hemen anne deel deel bu arada 26 aylıgiz

  1. Başlarda biz de öyleydik, 24 aylıktan sonra epey değişimler oldu. Önce 5-10 dakikadan fazla oyalanamayan Dorikus şimdi 30 dakika falan takılıyor :) Bir de bana pedagog şöyle önerdi. Sen her oyun oynarken ya da odada yanlız kaldığında gidip yanında durayım yaparsan, bir odadan başka bir odaya giderken peşinde dolanırsan bunu hemen hafızaya alır ve zırt pırt anne deeell yapar, gezindiğinde , yanlız oynadığını gördüğünde 5-10 dakikalığına bile olsa onu yanlız bırakma çalışmalarına başla, yoksa dibinden ayrılmaz demişti. Uyguladım, uygulanabildiği kadarıyla …İşe yarıyor.

 5. sena cok guzel fikirler. Sagol.Bu oyun kartlarini ozellikle cok sevdim.
  Internetten bir suru oyuncakcinin urunlerine baktim ama bu tarz eslestirme karti bile bulamadim. Halbuki de cok asina biseydi ama bulamadim. Nereye baksam ?

  1. Bunlar Tchibo , ama sen istersen Edukids eşleştirme kartlarına da bakabilirsin. Nuran Gür yetkilisi, iletişim kurarsan web sitelerinden yardımcı olur sana.

 6. Bence de süper olmuş.. Bayılıyorlar bu yaşta oynamaya. Iraz’ın bize de oldukça yararı oldu. Oyun gruplarındaki cubuk makarnayı sıkıldıkça yapıyoruz..Bunun yanında irmikli oyunlar d aoldukça oyalayıcı. Ömer en çok elleriyle yapmayı seviyor. Ben de http://www.evatolye.blogspot.com da yazmaya çalışıyorum.Ama gündüz çalış akşam oğlumla oyna uyu dışardan iş yap. Blogları toprala..Bazen yaptığımız aktiviteleri yazamıyorum. En güzel böyle senin gibi toplu yazmak herhalde.
  Eşleştirme kartlarının aynısını biz de Tchibo’dan aldık, ama poposunun üstünde oturamadığından henüz hazır değil gibiyiz. Hala aksiyon peşindeyiz. Banyodaki suyu da bu akşam ben de deneyeceğim!

  Esra

  1. suratındaki o gülüşü yakalamak için kameraman Cevat Kelle modunda hazır bekliyorum sırf tek kare poz için, anla :)))

Post a new comment